http://www.thinglink.com
Thinglink е инструмент, който учителите и учениците могат да използват, за да представят цялата информация, която те събират при изучаването на определена тема. С него имате възможност да използвате изображение от интернет или от вашия компютър, към което да добавяте линкове и информация. Това става с вмъкване на точки (наречени тагове) на изображението, които ще покажат на потребителите съдържанието и линкове към повече информация по избраната от вас тематика. Добре е предварително да обмислите и да направите избор на изображението, което желаете да ползвате и на информацията, с която сте предвидили да го комбинирате. След това е необходимо да имате регистрация за ползване на услугите на Thinglink и да въведете вашата информация.
Ако все още не сте се регистрирали, след като влезете в сайта на Thinglink, за да го направите, вие трябва да изберете GET STARTED или log in и след това Not registered? Sign up for free. Ще се появи менюто за избор на безплатната версия FREE и платените версии, при което вие трябва да зададете една от тях с команда START. В настоящата инструкция ще разгледаме опциите на безплатната версия. Регистрация в Thinglink може да се направи чрез e-mail, през Facebook, Tweeter или Google акаунт. Има също опция, с която вие можете да поканите ученици да се присъединят, като създадете група.
Необходимо е в следващия прозорец да въведете вашите данни:
Name - име e-mail
I am a – избирате в лицето на какъв ви е необходимо да ползвате Thinglink:
- Freelancer (блогър, дизайнер, фото или видео редактор)
- Media (вестник, списание, телевизия)
- Brand (фабрична марка)
- Retailer (търговска верига)
- Agency (агенция)
- Small business (малък бизнес, посредник, архитект и т. н.)
- Government/ Non-profit (държавен орган/предприятие с нестопанска цел)
- Teacher (учител)
- Student (ученик)
- Other (друго)
Date of Birth – дата на раждане
Password – парола Confirm Password – потвърждение на паролата
Задава се команда SIGN UP FOR FREE!
ThingLink ще ви изпрати потвърждение на електронната поща, че регистрацията ви е извършена успешно.
В получения e-mail на електронната ви поща потвърждавате с Verify email създадения от вас профил в Thinglink и избирате GO TAGGING! След като имате акаунт, вече можете да влезете в него. Ако имате вече направена регистрация, влизането в Thinglink става с e-mail, парола и log in. Първият екран, който ще видите е електронното табло с главното меню.
На EXPLORE вие ще продължите напред и ще откриете канали, които можете да следвате, ако искате да намерите предвидената цел по избраната от вас тематика. Ако говорите френски например или преподавате биология, можете да следвате каналите, които са свързани с понятие с подобно съдържание – изображения с линкове на френски автори или на животни и т. н. В такъв случай задавате ключова дума в поле SEARCH и ще се свържите с публично споделени Thinglink изображения в избраната от вас насока. Можете да отразите, че ги харесвате с команда TOUCH , да ги споделите с SHARE , да ги отворите в цял екран или да коментирате с SHARE COMMENTS. С Post откривате или създавате нов канал, a c Remix можете да добавяте допирни точки с линкове на изображението, което разглеждате.
Възможностите, които можете да използвате в класната стая са вече създадени, но преди да ги внедрите е необходимо да ги проучите, за да намерят те приложение в работата ви с учениците.
Освен основната версия на Thinglink със свободен достъп, е налице и подобрена версия на UPGRADE в менюто, която е със заплащане. Годишната цена е много достъпна и ако решите, вие можете да я използвате.
Вие можете да създадете т. нар. канал или да направите канал на класна стая.
това е вашият профил:
- ТOUCHES ще видите отбелязаните от вас Thinglink изображения, като харесвани.
- IMAGES визуализират се създадените от вас Thinglink изображения и тези, на които сте направили Remix (копирани от вас Thinglink изображения, създадени вече от някой друг, които можете да редактирате и да добавяте нови допирни точки). С АDD NEW IMAGE можете да добавяте ново изображение от вашите снимки в Facebook, web пространството, да качвате от вашия харддиск или да внедрите последните 20 публикувани изображения от потребители.
- VIDEOS&VR добавяне на YouTube или Brightcove видео и маркиране.
- CHANNELS с CREATE NEW CHANNELS се нови канали.
- FOLLOWING c FIND PEOPLE TO FOLLOW се намират профили, които се следват.
- FOLLOWERS показва последователите на вашия Thinglink.
- STATS показва статистическа графика. С команда UPGRADE NOW можете да подновите ползваната версия с някоя от заплатените.
тук се създава канал. Вие можете да направите канал на „класна стая“, където всеки от класа, допуснат до вашия Thinglink може да влиза в него.
- Settings – появяват се вашите данни с възможност за редакция, можете да промените също c CHANGE профилната си снимка и да съхраните промените с SAVE CHANGES. С UPGRADE TO EDUCATION можете да поръчате платена учебна версия на Thinglink.
- Your groups – показва вашите групи, дава възможност и за присъединяване на група с въвеждане на кода и JOIN!
- Upgrade – показва опциите за избор на тарифен план на Thinglink, както и безплатната версия.
- Help – помощно меню
- Log out – команда за изход от Thinglink.
CREATE - създаване на Thinglink. Следва да започнете с изображението. Възможностите, които ви се предлагат са да качвате максимум 10 снимки, а максималният размер е 5 MB. Сайтът приема JPG, GIF, BMP и PNG файлови формати. След това добавете съдържанието и ликовете.
Можете да изберете да се вгради изображението направо във вашия HTML или можете да го споделите чрез URL адрес, като връзка.
- Upload from the hard-drive - можете да качвате изображения от харддиска на вашия компютър с CHOOSE IMAGES OR DRAG-AND-DROP HERE »
- Web URL address/link - от уеб URL адрес / линк
- Import facebook photos - от facebook
- Import public flikr images - от други ресурси на Flikr.
И така, когато решите да правите това, трябва да сте убедени, че имате право свободно да използвате изображението, което сте избрали. Tака че, трябва да влезете с нов прозорец в сайта, на който се намират изображенията, копирате адреса с десен бутон и команда COPY IMAGE ADDRESS на това, което сте избрали, връщате се в сайта на THINGLINK и избирате Web URL ADDRESS/ LINK, поставяте адреса с Paste в полето на командата TAG THIS MEDIA и я задавате.
Оттук всъщност трябва да започнем. Сега thinglink ви позволява да добавяте допирни точки, които сочат към други неща. Вие можете да кликнете където искате по картинката, за да добавите допирна точка.
Thinglink ви дава възможност да въведете tag (да маркирате) и на Link or image address да въведете връзката със съответния линк, изображение, видео. За целта отивате в отделен прозорец с желания линк, копирате го, връщате се обратно в Thinglink и го поставяте в полето на Link or image address. Под него в полето Text, вие можете да въведете текст във връзка с тематиката, по която разработвате изображението и он-лайн връзките с него. Той може да бъде кратко изложение на линк. След като приключите с новосъздадената допирна точка, записвате я с SAVE, изтривате я с DELETE, или отменяте действието с CANCEL. След като добавим всички допирни точки, трябва да съхраним таг-а с SAVE TAG. С актуализираната версия UPDATE, вие имате възможност да ги променяте според вашата необходимост. С нея може да променяте и да задавате също шрифта, както и да получите различни функции на дизайна. С основнoто издание BASIC можете да поставяте кръгче.
С командите вляво на менюто можете да извършвате следните действия:
Edit – редакция на Thinglink
Touch - допирни точки
Share - споделяне
Fullscreen – цял екран
С Thinglink вие можете да добавите google forms с избран от вас текст на https://docs.google.com, а също и видео, което сте създали. Всичко, което вие правите чрез вашия компютър може да получи линк и да го включите към Thinglink. Така трябва да сте сигурни, че това което вие споделяте с команда SHARE и Get shareable link от https://docs.google.com е публикувано в уеб пространството, като зададете съответния достъп с възможности за редакция edit, коментиране comment, визуализиране view и т. н. Със задаване на команда More и отметка се добавя опция за достъпа:
Public on the web – всеки в интернет може да има достъп, не се изисква вписване с sign in
Anyone with the link – всеки, който разполага с линка може да има достъп, не се изисква вписване
Cоmmunity Schools – всеки от определена общност от училища може да има достъп
Anyone at Community Schools with the link – всеки от общността на училищата, който разполага с линка може да има достъп
Specific people – споделено с определени лица.
Избраната опция се съхранява с команда SAVE. След това се задава Copy link и Done.
Изображението се съхранява със Save Image, с което се потвърждава завършения Thinglink. Той е готов, за да бъде споделен по няколко различни начина.
След като е завършен Thinglink, учениците може вече да го ползват и да имат директен достъп до линковете в него.
Няма коментари:
Публикуване на коментар