ИКТ ЗА ПРЕПОДАВАНЕ И УЧЕНЕ



ИКТ ЗА ПРЕПОДАВАНЕ И УЧЕНЕ
Информационните и комуникационни технологии (ИКТ), оказват огромно влияние върху качеството на преподаването, особено по отношение на традиционното обучение в класната стая.
Използването на ИКТ е неразделна част от модерното образование. Познанията, придобити чрез новите технологии, развиват и други личностни умения, които впоследствие подпомагат житейската интеграция в обществото. Съвременните подрастващи живеят в силно интерактивна среда, общуват, придобиват знания и умения в дигитален свят, като използват различни технологични средства. Чрез своите действия се изявяват в различни роли – не само като пасивни ползватели на ресурси, но и като активни творци и създатели. Те от най-ранна възраст си служат с компютър и това е още една причина ИКТ да се включат в обичайния учебен процес: и като предмет за изучаване редом с родния език и математиката, и като средство за обучение. Това допринася за оптимизиране и повишаване на ефективността в образованието. Средствата, използвани за технологично подпомагане на обучението, които са по-широко разпространени в училищата, са много и разнообразни: компютърни системи, мултимедийни проектори, интерактивни дъски, мултимедийни системи, интерактивни устройства (например „Bee-Bot”) таблети и т.н.
Предимства
• Чрез прилагането на ИКТ в училищата, запаметяването на учебния материал ще става много по-лесно и бързо. Полезното действие от употребата на изображения и видеа по време на преподаване е доказано.
• С помощта на информационните и комуникационните технологии можете много по-лесно да обясните на учениците си сложни части от учебния материал и да сте сигурни, че те са ги разбрали.
• Часовете Ви ще станат по-интерактивни и приятни. Това, от своя страна, ще подтикне учениците да вземат повече участие и да са по-концентрирани.
Недостатъци
• Намирането и настройката на нужните устройства може да бъде трудна за изпълнение задача.
• ИКТ са доста скъпи и много училища трудно биха си ги позволили.

• Част от учителите са с ниска компютърна грамотност и трудно биха се научили да използват новите технологии по пълноценен начин.
Уеб приложения за обучение

Google Drive
Предоставя 15 ГБ безплатно дисково пространство в интернет за съхраняване и споделяне на файлове и папки.


Google Drive приложения:
Google Docs, Google  Sheets, Google Forms, Google Slides, Blogger, Google Drawings, Maps, Calendar, Translate, Google+, Photos, Search, YouTube, Contacts и др.


Padlet
е безплатно онлайн интерактивно "табло/дъска" за съхраняване на различни видове файлове и връзки.


Thinglink
е безплатно приложение за създаване на интерактивни изображения,съдържащи тагове с връзки.


Google Forms
е безплатно приложение на Google за създаване онлайн на различни видове тестове, анкети, въпросници.


Kahoot
е безплатно приложение за създаване на онлайн тестове, анкети за учениците с въпроси от тип множествен избор с един верен отговор. Много подходящ за попълване от мобилен телефон.



Blogger
е безплатно приложение на Google за създаване он лайн и публикуване на блогове.
https://www.blogger.com/
https://interaktivnimetodivklasnatastaq.blogspot.com/2020/05/blogger.html



Quizizz
ви позволява да създавате викторини и анкети, с които да ангажирате всеки на всяко устройство. Използвани са от повече от 20 милиона души в училища, домове и офиси по целия свят.
За да започнете, създайте безплатен акаунт на:


FLIPPED CLASSROOM – обърната класна стая

е инструктивна стратегия, отменящa традиционния образователен модел на преподаване на учебното съдържание в класната стая. Това е съвременен педагогически метод, в който типичният урок в клас и домашната работа сменят местата си. Учениците учат уроците си у дома, а в клас разглеждат и осмислят урока, сътрудничат си в дискусии и работят върху упражненията под ръководството на учителя.

Няма коментари:

Публикуване на коментар